Turniej w San Sebastian (Hiszpania) rozegrany został na przełomie lutego i marca 1912 roku. Zwycięzcą turnieju został Akiba Rubinstein, który zdobył 12,5 pkt. (+8 -2 =9). Na miejscu dzielonym 2-3 znaleźli się Nimzowitsch i Spielmann, obaj ugrali po 12,0 pkt..

11 Leó Forgács ½- ½- 0- 0- ½- 0- ½- ½- ½- 0- ** 3

Turniej ten, okazał się początkiem wspaniałych zwycięstw jakie w 1912 roku odniósł Rubinstein, wygrywając kolejne mistrzowskie turnieje w Pieszczanach, Wrocławiu i Wilnie. Zwycięstwa w tych czterech turniejach, pokazały wyraźnie, że Rubinstein jest jedynym pretendentem do walki o tytuł mistrza świata, z Emanuelem Laskerem. Termin meczu o mistrzostwo świata pomiędzy Rubinsteinem a Laskerem ustalono na marzec 1914 roku. Jednak wybuch I wojny światowej odebrał Rubinsteinowi możliwość walki o "szachową koronę".

Zdjęcie Akiby Rubinsteina opublikowane w "Vasárnapi Ujság" w dniu 23 czerwca 1912, które zostało wykonane

w Pieszczanach.

Od 16 stycznia do 4 lutego 1930 w San Remo (Włochy) rozegrany został turniej, w którym spotkało się szesnastu szachowych mistrzów z Europy i obu Ameryk, w tym Mistrz Świata w osobie Alechina.

Uczestnikami turnieju byli Aleksander Alechine, Aron Nimzowitsch, Efim Bogoljubov, Akiba Rubinstein, Rudolph Spielmann, Savielly Tartakower, Geza Maroczy, Milan Vidmar, Edgar Colle, Hans Kmoch, Frederick D. Yates, Karl Ahues, Roberto Grau, Mario Monticelli , Massimiliano Romi i Jose Joaquin Araiza Munoz.

Alechine zdominował cały turniej i z wynikiem 14,0 pkt. na 15 rund wygrał go. Na drugim miejscu z 10,5 pkt. znalazł się Nimzowitsch. Trzeci był Rubinstein, który zdobył 10,0 pkt..

Wygrana partia Rubinsteina z Nimzowitschem

Uczestnicy turnieju w Teplitz-Schönau 1922. Od lewej stoją: 1. Borislav Kostic, 2. Paul Johner,3. Karel Treybal, 4. Ernst Grünfeld, 5. Richard Réti, 6. Friedrich Sämisch, 7. Rudolf Spielmann, 8. Saviely Tartakower 9. Nieznany. Od lewej siedzą: 1. Akiba Rubinstein, 2. Geza Maroczy, 3. Siegbert Tarrasch, 4. Nieznany, 5. Jacques Mieses, 6. Heinrich Wolf, 7. Richard Teichman, 8. Nieznany

W październiku 1922 r. odbył się szachowy kongres w uzdrowisku Teplitz-Schönau (Czechosłowacja). W tym samym czasie zaproszono 14 szachowych mistrzów do udziału w turnieju. Pomimo nieobecności mistrza świata Capablanci, Laskera i Alehina, turniej był niezwykle silny, dzięki udziałowi mistrzów takich jak Rubinstein, Tarrasch, Spielmann i Tartakower. Turniej wygrał Reti, który zdobyli 9,0 pkt. w 13 rundach. Również 9,0 pkt zdobył Spielmann. Rubinstein znalazł się na V miejscu z 6,5 pkt.. Podczas kongresu szachowego przydzielono siedem specjalnych nagród dla czterech zawodników, za ich partie o niebywałych walorach artystycznych i technicznych. Heinrich Wolf otrzymał nagrodę za zwycięstwo nad Retim. Taichman otrzymał nagrodę za swoją zwycięską partię nad Tartakowerem. Tartakower otrzymał nagrodę za zdumiewającą ofiarę w pojedynku z Gezą Maroczym. Aż cztery nagród za swoje piękne partie otrzymał Rubinstein!