W piątek 9 listopada w Lubskim Domu Kultury wystartowało już po raz 10-ąty Grand Prix Szkół.

Na start turnieju stawiło się łącznie 68 zawodników w tym 9 zawodniczek. Tradycyjnie turniej zgromadził zawodników i zawodniczki z Lubska, Jasienia, Górzyna i Mierkowa i został rozegrany na dystansie 7 rund z czasem P'15.

W grupie szkół podstawowych w kategorii juniorów zwyciężył Eryk Ostojicz, który zdobył 6,0 pkt.. Na drugim miejscu uplasował się Wiktor Milczanowski, który również ugrał 6,0 pkt.. Trzecie miejsce z 5,5 pkt. przypadło dla Wiktora Fila. Wśród dziewcząt na pierwszym miejscu znalazła się Julia Gruszecka z 5,5 pkt.. Miejsce drugi z 5,0 pkt. przypadło dla Wiktorii Góralczyk. A na miejscu trzecim z 5,0 pkt. znalazła się Nikola Majkut.

W grupie szkół gimnazjalnych i średnich w kategorii juniorów zwyciężył Tomasz Lambrech, który zdobył 7,0 pkt.. Na miejscu drugim znalazł się Jakub Kołodziejski z 5,0 pkt.. A miejsce trzecie z 5,0 pkt. zajął Jakub Sowiński. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Adrianna Urbaniak, która wywalczyła 4,0 pkt.. Faktem godnym podkreślenia jest to, że Adrianna w tej rundzie była jedyną przedstawicielką "płci pięknej", która odważyła się walczyć z silnym "męskim" gronem młodych szachistów.

3. Uczestnictwo.

- Każda szkoła może zgłosić do 10 zawodników w turnieju ( do punktacji drużynowej zalicza się pięć najlepszych wyników).

- Wszyscy uczestnicy muszą przebywać na zawodach pod opieką nauczyciela.

4. System rozgrywek oraz tempo gry.

- Rozgrywki przeprowadzone będą w osobnych grupach – szkoły podstawowe, gimnazja + szkoły średnie

systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund.

- Tempo gry – 15 min dla zawodnika.

- Mistrzostwa będą się składać z pięciu odrębnych zawodów, do punktacji łącznej szkół zaliczone będą

wszystkie wyniki turniejów, a do punktacji indywidualnej cztery najlepsze.

5. Nagrody i wyróżnienia.

-  W punktacji końcowej – medale, puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe dla zwycięzców.

- W każdym z turnieju – nagrody rzeczowe dla zwycięzców.

6.  Terminy i miejsce.

09.11.2018 – pierwszy turniej

07.12.2018

Pozostałe terminy zostaną podane w późniejszym czasie.

Zawody odbędą się w Lubskim Domu Kultury ( kawiarnia ) o godz. 9.00. Zapisy do godz. 8.45.

7. Uwagi końcowe.

- Zawody prowadzić będzie sędzia klasy państwowej Mariusz Kucharski, aby usprawnić wpisywanie danych do komputera proszę

o zgłoszenie udziału telefonicznie na numer 660261608 lub   e-mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

- Wszelkie informacje o turnieju można uzyskać u pana Waldemara Szylko tel. 533218390, e-mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Organizatorzy

We wtorek 31 lipca zakończył się w LDK'u organizowany przez "LKSz Caissa Lubsko" turniej szachowy "O Puchar Lata". Zwycięzcą turnieju został Andrzej Gruszecki (6,0 pkt.), na drugim miejscu znalazł się Andrzej Jabłoński (5,0 pkt.) a miejsce trzecie przypadło dla Zenona Jachimka (5,0 pkt). W kategorii juniorek zwyciężyła Jula Gruszecka (4,0 pkt). W kategorii junior do lat 12 zwyciężył Cyprian Skibicki (3,0) pkt.. W kategorii junior do lat 8 zwyciężył Hubert Żekieć (2,0 pkt.).  Gratulacje!!!

Dwoje juniorów uzyskało normy szachowe: Zuzanna Staszak III kat. i Aleksander Staszak V kat.. Gratulacje!!!

Zwycięzcy od lewej Andrzej Gruszecki i Zenon Jachimek

M-ce Nr Tytuł Nazwisko Imię Ranking Pkt. MBch. Bch. Wins Prog.
22 19   Gontko, Mikołaj 1000 1.0

W niedzielę 22 lipca w LDK'u odbył się drugi turniej z tegorocznego cyklu "Grand Prix 4 Miast". W turnieju tym pomimo okresu wakacyjnego w obu grupach wystartowało łącznie 65 zawodników w tym 7 zawodniczek. W obu grupach grano tempem P'15 na dystansie 7 rund.

Turniej ten był dla mnie bardzo ważny, a to z tego względu, że wystartowała w nim po dłuższym rozbracie z szachami moja córka Adrianna oraz zagrał po raz pierwszy mój 6 letni syn Paweł. Adrianna zdobyła 3 punkty i zajęła pierwsze miejsce wśród pań grających w grupie "A". Natomiast Paweł dzielnie walczył w grupie "B" i zdobył 2 punkty (2 remisy i  1 wygrana) co w grupie zawodników bez rankingu dało mu czwarte miejsce. W grupie "B" startowało dwoje juniorów legitymujących się najmłodszym wiekiem był to mój syn Paweł oraz Zofia Staszak (5 lat).  Dla tych dwóch młodzików organizatorzy tj. Pan Mariusz Kucharski, Waldemar Szylko oraz Grzegorz Kołodziejski przygotowali specjalne nagrody w postaci pucharów. Za co należą się im Serdeczne Podziękowania.

W dwóch partiach jakie zagrał Paweł ze starszymi przeciwnikami udało mu się zdobyć przewagę w postaci wygrania lekkiej figury. Jednak brak u niego turniejowego doświadczenia, dał o sobie znać, w postaci szybkiego roztrwonienia zdobytej przewagi. Co niestety skutkowała przegraną. Partię jaką wygrał Paweł, to była partia, w której dał pięknego mata dwoma wieżami, starszemu o trzy lata Aleksandrowi Staszakowi.