W Polanicy Zdrój już po raz 54 zorganizowany został turniej ku pamięci najwybitniejszego Polskiego szachisty jakim był Akiba Rubinstein. W tegorocznej edycji na start memoriału stawiło się 553 zawodników. W najsilniejszej grupie "A" gra trzech arcymistrzów tj. Vadim Shiskin z Ukrainy, Manik Mikulas ze Słowacji i Stefan Djuric z Serbii.

Po trzech rundach w grupie "A" na prowadzeniu jest mistrz międzynarodowy Piotr Sabuk, na drugim miejscu znajduje się mistrz krajowy Damian Lewtak i trzecie miejsce zajmuje serbski arcymistrz Stefan Djuric.

Z Lubska w turnieju wystartowało trzech zawodników tj. Waldemar Szylko i Dariusz Bieliński obaj w grupie "A" oraz Grzegorz Kołodziejski w grupie "C". Po trzech rundach Waldemar Szylko ma 1,0  pkt. i zajmuje miejsce 63, Dariusz Bieliński  ma 1,5 pkt. i  jest na 42 miejscu, a Grzegorz Kołodziejski ugrał 1,0 pkt. i zajmuje miejsce 110.

Strona Turnieju

Dostępny jest nowy podwójny numer czasopisma "Panorama Szachowa".

Mój wkład do tego numeru to dwustronicowy opis mojego programu szachowego Arion Expert, przeznaczonego dla trenerów i instruktorów szachowych

Pozdrawiam i życzę miłej lektury.

Artur Urbaniak

Za nami drużynowe rozgrywki w ligach juniorskich. Tylko jedna drużyna z naszego województwa w rozgrywkach ligowych odniosła sukces, a była to drużyna "KSz Stilon Gorzów Wlkp.", która to zdobyła drużynowe mistrzostwo polski i awansowała do ekstraligi. Natomiast drużyny z Żar i Strzelec Krajeńskich spadły do lig niższych. Nie przerwane pasmo sukcesów drużyny juniorów z Żar, które rozpoczęło się w roku 2012 od awansu do I ligi a potem w 2015 awansu do ekstraligi, zostało przerwane. Zawodnicy z "ŻKSz Żary" w rozgrywkach pierwszej ligi praktycznie nie istnieli. Można powiedzieć że byli "cieniem" dawnej drużyny.  Wyjątkowo słabą formę zaprezentował Oskar Wołoch, który ugrał tylko 1,5 pkt.. Dla przypomnienia Oskar jest zawodnikiem, który w dużym stopniu przyczynił się do dotychczasowych sukcesów żarskiej drużyny. W rozgrywkach I ligi w żarskim zespole debiutował Paweł Musin. Niestety debiut ten okazał się słaby i Paweł ugrał tylko 1,5 pkt. Dobrze zagrali Mateusz Górkiewicz 5,0 pkt. (+2,-1,=7), Kinga Mytnik 5,5 pkt. (+4,-2,=3) i Maria Karłyk 4,0 (+2,-3,=4). Na drugiej szachownicy grał mieszkaniec Lubska Tomasz Lambrecht, który ugrał 3,0 pkt. (+0,-3,=6). Szkoda że Tomek, nie próbował silniej nacisnąć swoich przeciwników. Nie wątpię, w to że ma on spory potencjał i spore możliwości, by próbować przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Dla drużyny ze Strzelec Krajeńskich jest to kolejny występ w II lidze (2016 - utrzymali się  w II  lidze, 2017 i 2018 spadek z ligi). Drużyna STMGK Strzelce Krajeńskie, wygrała z trzema przeciwnikami oraz miała dwa remisy. Jednak to okazało się zbyt mało by utrzymać się w II lidze.

Miejmy nadzieję że w przyszłorocznych rozgrywkach wszystkie drużyny z naszego województwa, zaprezentują się znacznie lepiej.

Z naszego województwa w juniorskich rozgrywkach ligowych biorą udział drużyny z trzech klubów. W I lidze grają drużyny z "ŻKSz Żary" oraz "KSz Stilon Gorzów Wlkp.". A w lidze drugiej gra drużyna z "STMGK Strzelce Krajeńskie". Po 4 rundach drużyna Stilonu z kompletem wygranych jest na pierwszym miejscu. Natomiast drużyna z Żar po wczorajszej przegranej z rankingowo słabszą drużyną z "KSz Miedź Legnica" zajmuje ostatnie miejsce i raczej nie zanosi się na to by, żaranie prezentując tak słaby poziom gry, utrzymali się w pierwszej lidze. W drugiej lidze po 5 rundach drużyna ze STMGK ma dwa zwycięstwa i pnie się w górę tabeli. Obecnie zajmuje 21 miejsce (28 miejsce startowe).

Serwis I liga

Serwis II liga

W dniach od 10 do 16 lipca zawodnicy z "LKSz Caissa Lubsko" brali udział w XXV Międzynarodowym Turnieju w Kowalewie Pomorskim.

W najsilniejszej grupie "A" na miejscu 8 znalazł się Dariusz Bieliński, który zdobył 6,0 pkt. (+5,=2,-2), a na miejscu 66 z 3,5 pkt. (+2,=3,-4) uplasował się Grzegorz Kołodziejski.

W grupie "B" na miejscu 6 znalazł się Andrzej Gruszecki, który ugrał 6,0 pkt. (+5,=2,-2), a zamknął stawkę Maksymilian Staszak, który ugrał 1,0 pkt. (+1,=0,-8).

W grupie do lat 10 na miejscu 21 znalazł się Wiktor Fila, który wywalczył 4,5 pkt. (+4,=1,-4), a na miejscu 35 z 3,0 (+3,=0,-6) uplasował się Aleksander Staszak.

Jednak największym sukcesem w swojej dotychczasowej karierze turniejowej mogą  pochwalić się Eryk Ostojicz oraz Julia Gruszecka. Eryk w grupie do lat 13 zajął drugie miejsce z 6,5 pkt. (+4,=5,-0) oraz uzyskał II kategorię szachową, a Julia wśród dziewcząt w tej samej grupie wiekowej zajęła z 5,0 pkt. (+3,=4,-2) drugie miejsce i uzyskała II kategorię szachową. Gratulacje!!!