Foto organizator od lewej: Jan Krzysztof Duda, Magnus Carlsen i Hikaru Nakamura.

Wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych został Jan Krzysztof Duda. SERDECZNE GRATULACJE!!! I OGROMNE PODZIĘKOWANIA ZA WSPANIAŁĄ GRĘ!!!

Natomiast mistrzem świata w szachach błyskawicznych został nie kto inny jak Magnus Carlsen! Gratulacje! Drugim wicemistrzem świata został Hikaru Nakamura.

Carlsen zdobył na dystansie 21 rund 17 pkt., natomiast Duda 16,5 pkt. Ci dwaj panowie zostawili w tyle resztę zawodników. Trzeci na podium Hikaru zdobył 14 pkt.

I jak widać Duda i Carlsen dyktowali warunki w całym turnieju.

W bezpośrednim pojedynku pomiędzy Carlsenem i Dudą zwyciężył ten pierwszy i jak się później okazało był to pojedynek o tytuł mistrza świata.

21 2 22 GM Gelfand Boris 2722 ISR 13,0 w 1 20 10,80

W Polanicy Zdrój już po raz 54 zorganizowany został turniej ku pamięci najwybitniejszego Polskiego szachisty jakim był Akiba Rubinstein. W tegorocznej edycji na start memoriału stawiło się 553 zawodników. W najsilniejszej grupie "A" gra trzech arcymistrzów tj. Vadim Shiskin z Ukrainy, Manik Mikulas ze Słowacji i Stefan Djuric z Serbii.

Po trzech rundach w grupie "A" na prowadzeniu jest mistrz międzynarodowy Piotr Sabuk, na drugim miejscu znajduje się mistrz krajowy Damian Lewtak i trzecie miejsce zajmuje serbski arcymistrz Stefan Djuric.

Z Lubska w turnieju wystartowało trzech zawodników tj. Waldemar Szylko i Dariusz Bieliński obaj w grupie "A" oraz Grzegorz Kołodziejski w grupie "C". Po trzech rundach Waldemar Szylko ma 1,0  pkt. i zajmuje miejsce 63, Dariusz Bieliński  ma 1,5 pkt. i  jest na 42 miejscu, a Grzegorz Kołodziejski ugrał 1,0 pkt. i zajmuje miejsce 110.

Strona Turnieju

Dostępny jest nowy podwójny numer czasopisma "Panorama Szachowa".

Mój wkład do tego numeru to dwustronicowy opis mojego programu szachowego Arion Expert, przeznaczonego dla trenerów i instruktorów szachowych

Pozdrawiam i życzę miłej lektury.

Artur Urbaniak

Za nami drużynowe rozgrywki w ligach juniorskich. Tylko jedna drużyna z naszego województwa w rozgrywkach ligowych odniosła sukces, a była to drużyna "KSz Stilon Gorzów Wlkp.", która to zdobyła drużynowe mistrzostwo polski i awansowała do ekstraligi. Natomiast drużyny z Żar i Strzelec Krajeńskich spadły do lig niższych. Nie przerwane pasmo sukcesów drużyny juniorów z Żar, które rozpoczęło się w roku 2012 od awansu do I ligi a potem w 2015 awansu do ekstraligi, zostało przerwane. Zawodnicy z "ŻKSz Żary" w rozgrywkach pierwszej ligi praktycznie nie istnieli. Można powiedzieć że byli "cieniem" dawnej drużyny.  Wyjątkowo słabą formę zaprezentował Oskar Wołoch, który ugrał tylko 1,5 pkt.. Dla przypomnienia Oskar jest zawodnikiem, który w dużym stopniu przyczynił się do dotychczasowych sukcesów żarskiej drużyny. W rozgrywkach I ligi w żarskim zespole debiutował Paweł Musin. Niestety debiut ten okazał się słaby i Paweł ugrał tylko 1,5 pkt. Dobrze zagrali Mateusz Górkiewicz 5,0 pkt. (+2,-1,=7), Kinga Mytnik 5,5 pkt. (+4,-2,=3) i Maria Karłyk 4,0 (+2,-3,=4). Na drugiej szachownicy grał mieszkaniec Lubska Tomasz Lambrecht, który ugrał 3,0 pkt. (+0,-3,=6). Szkoda że Tomek, nie próbował silniej nacisnąć swoich przeciwników. Nie wątpię, w to że ma on spory potencjał i spore możliwości, by próbować przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Dla drużyny ze Strzelec Krajeńskich jest to kolejny występ w II lidze (2016 - utrzymali się  w II  lidze, 2017 i 2018 spadek z ligi). Drużyna STMGK Strzelce Krajeńskie, wygrała z trzema przeciwnikami oraz miała dwa remisy. Jednak to okazało się zbyt mało by utrzymać się w II lidze.

Miejmy nadzieję że w przyszłorocznych rozgrywkach wszystkie drużyny z naszego województwa, zaprezentują się znacznie lepiej.

Z naszego województwa w juniorskich rozgrywkach ligowych biorą udział drużyny z trzech klubów. W I lidze grają drużyny z "ŻKSz Żary" oraz "KSz Stilon Gorzów Wlkp.". A w lidze drugiej gra drużyna z "STMGK Strzelce Krajeńskie". Po 4 rundach drużyna Stilonu z kompletem wygranych jest na pierwszym miejscu. Natomiast drużyna z Żar po wczorajszej przegranej z rankingowo słabszą drużyną z "KSz Miedź Legnica" zajmuje ostatnie miejsce i raczej nie zanosi się na to by, żaranie prezentując tak słaby poziom gry, utrzymali się w pierwszej lidze. W drugiej lidze po 5 rundach drużyna ze STMGK ma dwa zwycięstwa i pnie się w górę tabeli. Obecnie zajmuje 21 miejsce (28 miejsce startowe).