Magnus Carlsen pokonał w dogrywce 3:0 Carauane i obronił swój tytuł mistrza świata w szachach. Gratulacje!!!

Może warto by w końcu FIDE zmieniło formułę wyłaniającą mistrza świata w szachach klasycznych.

Wystarczy wydłużyć mecz np. do 16 partii  klasycznych i wprowadzić zapis iż w przypadku remisowego

zakończenia meczu tytuł pozostaje przy aktualnym mistrzu świata.

Taki zapis spowodowałby zapewne, że pretendent chcąc zdobyć tytuł mistrza świata,

musiałby z siebie dać podczas meczu o wiele więcej.

A co najważniejsze te zmiany zlikwidowały by, to kuriozum jakim jest zdobycie tytułu mistrza świata w szachach

klasycznych poprzez zwycięstwo w szachach szybkich lub błyskawicznych.

Rysunek A.Wadelupe

Panowie C-C w 11 rundzie zgodzili się na remis i wynik meczu jest 5,5:5,5.

W dwunastej rundzie zapewne będzie również remis i czekają nas dogrywki, a tutaj szanse Carlsena rosną znacząco.

Nową mistrzynią świata została Ju Wenjun, która pokonała Lagno Kateryne 5-3. Gratulacje!!!

Widać że chińskie szachy stały się potęgą. W tym roku reprezentacje męska i żeńska wygrały olimpiadę szachową, a teraz Ju Wenjun obroniła tytuł mistrzyni świata.

Zapewne w niedalekiej przyszłości chińscy arcymistrzowie, będą chcieli powalczyć o tytuł męskiego mistrza świata.

Foto organizator: Ju Wenjun

W rundzie 4 Ju pokonało Lagno i dzisiaj 23 listopada będziemy oglądać finałowe dogrywki, które wyłonią nową mistrzynię świata.

Oficjalna Strona Mistrzostw

Ju Wenjun (CHN) 2-2 Lagno Kateryna (RUS)

Runda 9 pomimo pojawiających się możliwości, przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę, żaden

z panów C-C nie skorzystał z takiej możliwości i mamy ponownie 9 remis.